ALPEN TOUR

 Biuro Turystyczne


 

 

 

 

 

Wyspy Maltańskie leżą na Morzu Śródziemnym, ok. 100 km na południe od Sycylii i 200 km na północ od wybrzeża Afryki.

Mini archipelag Maltański zajmujący powierzchnię 316 km2 obejmuje 6 wysepek: Maltę, Gozo, Comino, Fiflę, Cominotto i St.Paul's Island, na którą w 60 r n.e. morze wyrzuciło rozbitka - apostoła św. Pawła.

Trzy ostatnie z wysepek są całkiem bezludne, natomiast na Comino żyje zaledwie kilka osób.

Przyjemny, ciepły klimat, kryształowo czyste morze, bogata pod względem historyczno-kulturowym przeszłość licząca sobie ponad 6000 lat, kora pozostawiła tu obok wspaniałych pałaców renesansowych i barokowych z okresu panowania rycerzy maltańskich, megalityczne świątynie z epoki brązu, a także wyjątkowa gościnność Maltańczyków sprawiają, że Wyspy Maltańskie są szczególnie atrakcyjne dla turystów.

Gozo to spokojna i zielona wysepka, w krajobrazie której dominują pola uprawne na stokach wzgórz, chłopskie chaty i wiatraki. Dla miłośników historii i archeologii czeka megalityczna świątynia Ggntija zbudowana ok. 3600 r. p.n.e. Skromna z zewnątrz budowla z płaskim dachem kryje w środku iluzjonistyczne malowidło na stropie nawy głównej, sprawiające wrażenie wypukłości, charakterystycznej dla kopuły.

Z odwiedzin Gozo będą również zadowoleni smakosze, którzy mogą rozkoszować się prostą domową kuchnią i wspaniałym winem.

Malta jest największa wyspa archipelagu. Jej strategiczne położenie i naturalne porty przyciągały osadników trudniących się handlem oraz zdobywców: najpierw Kartagińczyków, a następnie kolejno Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów i Normanów z Sycylii.

W roku 1530 cesarz Karol V oddał wyspę rycerzom-zakonnikom, którzy przybrali nazwę Kawalerów Maltańskich. Zakon przez kilka wieków władał Maltą, broniąc jej przed najazdami arabskich piratów i Turków, i w znacznym stopniu wpłynął na charakter i kulturę kraju.

Podczas II wojny światowej Malta pełniła rolę brytyjskiego lotniskowca. Na niej stacjonowały polskie okręty podwodne. Tu spoczywa wielu polskich marynarzy i lotników.

 Stolica Malty La Valletta, licząca ok. 9 tyś. mieszkańców, jest skansenem dawnej architektury.

Kawalerowie Maltańscy pozostawili po sobie miejskie fortyfikacje, bogato zdobione kwatery rycerzy, wspaniały pałac i wiele kościołów, w tym Katedrę św. Jana z bogatym wnętrzem - ściany i sklepienia pokryte są freskami, rzeźbą i złoceniem, natomiast podłoga wyłożona jest marmurowymi płytkami nagrobnymi rycerzy maltańskich.

Mdina ma mniej niż 400 stałych mieszkańców. Miasto zachwyca wspaniałymi barokowymi pałacami, kościołami i klasztorami oraz cichymi wąskimi i krętymi uliczkami, po których czasami przechadzają się grupki turystów lub przejeżdża dorożka. Będąc w Mdina warto udać się do sąsiedniego miast - Ta'Qali, gdzie w Centrum Rzemiosła można nabyć wyroby ze szkła, metalu i koronek.

Turyści interesujący się historią i archeologią powinni odwiedzić Hagar Qim i Mnajdrę z megalitycznymi świątyniami sprzed kilku tysięcy lat, a także Paolę z Hypogeum - podziemną świątynią megalityczną, wpisaną na listę UNESCO.

Archipelag Maltański to także wspaniała kuchnia. Dania z królika, ryb, owoców morza, owczego sera z dużą ilością warzyw i ziół. Są zdrowe i bardzo smaczne. Warto skosztować także maltańskiego wina i piwa.

 

 

    

 
   

 

 
 
 Strona główna

 

Malta
    Historia
      Informacje
      Oferta zakwaterowania na Malcie
 

 Warto wiedzieć

 Dojazd

 Ubezpieczenie

 Przed podróżą

 Konsulaty

 Oferty tranzytowe

 Inne informacje

 
 

 

 

 

 

 

 

A&O HOTELS and HOSTELS  

 


 

   

04 New Logo 234x60

 

080611 234x60_pl Image Banner 234 x 60 

GIF Generic 120x60

 

 
 
 
 
 © Alpentour