Przewodnik po Warszawie

 

 

 

 

Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Warszawie i serdecznie zapraszam Państwa na spacery po stolicy w moim towarzystwie. Oprowadzę Państwa po Starym Mieście wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1980 roku w tym po Zamku Królewskim oraz po Pałacu pod Blachą.

 

 

 

 

Nasz spacer rozpoczniemy w miejscu, które dzięki wyjątkowym zaletom zostało wybrane pod gród i miasto na przełomie XIII i XIV wieku. Zatrzymamy się na dziedzińcu Zamku Królewskiego – dawnej rezydencji królów Polski i siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz jednej z najważniejszych rezydencji monarszych Europy Środkowej – podziwiając fasady poszczególnych części budowli.

 

 

Następnie przejdziemy do pięknych zamkowych wnętrz: Apartamentu Wielkiego, Apartamentu Królewskiego i Sal Sejmowych wypełnionych dziełami sztuki wysokiej klasy artystycznej. W Pokoju Marmurowym zobaczymy portrety królów polskich pędzla Marcello Baciarellego. Sali Rycerskiej – obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z historii Polski, wizerunki 32 wybitnych wodzów, mężów stanu, pisarzy i uczonych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pędzla Marcella Bacciarellego oraz dłuta Andrea Le Bruna i Jakuba Monaldiego, a w Sali Canaletta 22 obrazy Warszawy oraz obraz przedstawiający elekcję Stanisława Augusta pędzla Bernarda Bellotta czyli słynnego Canaletta.

 

 

 

Czeka na nas również zamkowa Galeria Lanckorońskich z obrazami, wśród których znajdują się dwa arcydzieła Rembrandta: „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” oraz galeria malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej.

Warto przejść do sąsiadującego z Zamkiem Królewskim Pałacu pod Blachą w którym oprowadzę Państwa po odtworzonym Apartamencie Księcia Józefa Poniatowskiego – najsłynniejszego mieszkańca pałacu, bratanka króla Stanisława Augusta, ministra wojny Księstwa Warszawskiego i Marszałka Francji. Obejrzymy kolekcję orientalnych kobierców.

 

 

 

 

Słynnym Traktem Królewskim, wzdłuż którego znajdują się liczne budowle historyczne i pomniki, możemy dotrzeć do Łazienek Królewskich – dawnej letniej rezydencji króla Stanisława Augusta i zarazem jednego z najładniejszych zespołów pałacowo – parkowych w Europie. Oprowadzę Państwa po pięknym parku i po zabytkowych budowlach, w tym po Pałacu na Wyspie, w którym odbywały się słynne obiady czwartkowe.

 

 

 

 

 

Obiektem zamykającym Trakt Królewski jest zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie. Spacerując po pięknie utrzymanym parku opowiem Państwu o tej letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, a następnie oprowadzę Państwa po Pałacu – jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku.

 

 

 

 

Z przyjemnością zabiorę Państwa windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego będą Państwo mogli zachwycić się panoramą miasta. W programie wycieczki mogą się znaleźć również inne ciekawe obiekty i miejsca w Warszawie, jak np. Muzeum Narodowe z przepięknymi obrazami polskich malarzy, czy jedyna na świecie ekspozycja wykopalisk świątyni z Faras, Grób Nieznanego Żołnierza, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, itp. Ciekawych wrażeń dostarczy spacer wśród wspaniałych i bardzo nowoczesnych wieżowców Warszawskiego Manhattanu, z najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Warszawa jest już na 5 miejscu w Europie w rankingu wieżowców w centrum miasta.

 

Na zakończenie zwiedzania miasta można odwiedzić restauracje z tradycyjnymi polskimi potrawami lub wybrać się na koncert Chopinowski lub Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Przewodnik po Warszawie – Guide

Po polsku
magyar nyelven
auf deutsch
na hrvatskom jeziku
na srpskom jeziku