ALPEN TOUR

 Biuro Turystyczne 


 

 

 

 

Bośnia i Hercegowina (BiH) – państwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, powstałe po rozpadzie Jugosławii.
Położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.
Graniczy od zachodu i północy z Chorwacją i z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch organizmów: chorwacko-muzułmańskiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Większość terytorium stanowią Alpy Dynarskie, tylko w północno-wschodniej części tego kraju znajduje się niewielka część Niziny Panońskiej.

Łączna długość granic wynosi 1459 km.
Graniczy z: Chorwacją (932 km), Serbią i Czarnogórą (527 km).
Długość wybrzeża: zaledwie 20 km długości.
Najwyższy punkt: Maglic 2386 m n.p.m.

Język urzędowy: serbskochorwacki
Używane języki: bośniacki, serbski, chorwacki

Bośnia i Hercegowina jest federacyjną republiką parlamentarną.
Składa się z Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej i Republiki Serbskiej. Funkcje głowy państwa pełni wybierane w wyborach powszechnych na 4 lata 3-osobowe (Muzułmanin, Chorwat, Serb) Prezydium Republiki z przewodniczącym na czele.
Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu (Skupsztiny), składającego się z dwóch izb: Izba Narodowych Reprezentantów (42 miejsca) i Izba Narodowa (15 miejsc).
Prezydium Republiki mianuje centralny rząd, kierowany przez 2 współpremierów. Federacja Muzułmańsko-Chorwacka i Republika Serbska posiadają własne parlamenty i rządy.

Bogactwa naturalne: złoża boksytów, rudy żelaza, węgiel brunatny, rudy manganu, cynk i ołów, azbestu, sól kamienna

Napięcie elektryczne: 220 V; 50 Hz, wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ F

Informacje dla kierowców: Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne, ale warto je posiadać. Kierowcy tutejsi respektują przepisy w stopniu podobnym do innych krajów tego regionu (trzeba uważać). Poruszają się pojazdami, które na ogół lata swej świetności mają już dawno za sobą, stąd ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Miejscowa policja bardzo często „poluje" na przekraczających przepisy, zwłaszcza odnoszące się do respektowania dopuszczalnej prędkości. Drogi są w miarę dobre, a częstokroć lepsze niż w Polsce, chociaż, generalnie rzecz biorąc, sieć dróg jest słabo rozwinięta. Przy parkowaniu po drodze nie należy wchodzić na pobocze, do lasu z uwagi na możliwość natknięcia się na pozostałość z okresu wojny domowej (miny, niewypały). Sieć stacji benzynowych jest dobrze rozwinięta, z pełnym asortymentem paliw (z wyjątkiem LPG, którego na razie brak). Dobrze rozwinięta jest infrastruktura zajazdów, moteli, restauracji i barów, przy których znajdują się parkingi.

 

 

    

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

A&O HOTELS and HOSTELS  

 


 

   

04 New Logo 234x60

 

080611 234x60_pl Image Banner 234 x 60 

GIF Generic 120x60

 

 
 
 
 
 © Alpentour